Новини
З 1 вересня 2025 року в українських школах створюватимуть нові спеціальні класи для учнів і учениць, які мають особливі освітні потреби. Їх формуватимуть з урахуванням конкретних особливостей розвитку дітей та рівня підтримки, якого вони потребують.
Про це на своїй Facebook-сторінці повідомила заступниця міністра освіти і науки з питань ранньої дошкільної освіти та інклюзії Євгенія Смірнова.
За її словами, таке рішення ухвалили згідно з Національною стратегією зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року. Порядок утворення та умови функціонування спеціальних класів у закладах загальної середньої освіти вже затвердили й зареєстрували в Міністерстві юстиції України. Цей документ змінить попередній підхід, передбачений наказом МОН №1224 від 2010 року.
“Нове законодавство – це реальний прогрес на шляху до інклюзивної освіти. Воно не лише закріплює механізми організації спеціальних класів у ЗЗСО, але й покращує умови навчання для дітей з різними освітніми потребами, враховуючи їхні індивідуальні особливості”, – пояснила Євгенія Смірнова.
У коментарі порталу “Українська правда життя” вона також розповіла, що спеціальні класи створюватимуть у школах за місцем проживання дітей з ООП. Рішення про їхнє відкриття ухвалюватимуть засновники ЗЗСО або органи місцевого самоврядування за наявності:
дітей з однаковою категорією особливих освітніх потреб;
матеріально-технічної бази;
кадрового забезпечення.
Як пояснила Євгенія Смірнова, навчання в спеціальному класі відбуватиметься так, як організований освітній процес у спеціальних школах чи навчально-реабілітаційних центрах.
Для спецкласів будуть характерними:
мала наповнюваність;
навчання за спеціальними програмами;
використання спеціальних засобів навчання, підручників і посібників;
наявність вчителів-дефектологів, асистентів учителів.
“Спеціальні класи будуть формувати з урахуванням категорії освітніх труднощів, ступеня їх прояву й рівня підтримки, якої потребують учні. Це дасть можливість кожному отримувати саме той рівень допомоги, який відповідає його потребам, без надмірної або недостатньої підтримки. […] Це передбачає адаптацію освітнього середовища, кадрове підкріплення, технічне забезпечення, а також спеціально розроблені програми, які сприятимуть максимальному розвитку індивідуальних здібностей кожної дитини”, – пояснила заступниця міністра освіти і науки.
Згідно з новим порядком, для кожного учня з ООП формуватимуть індивідуальну освітню траєкторію, що передбачатиме розроблення індивідуальної програми розвитку та індивідуального навчального плану. Завдяки цьому кожна дитина зможе здобувати знання та навички за програмою, яка відповідатиме її здібностям і темпу засвоєння матеріалу. Однак, як пояснила Євгенія Смірнова, педагоги викладатимуть матеріал за спільною навчальною програмою для всіх учнів класу.
За її словами, у початкових спеціальних класах, а також у класах, де навчаються учні з 4 та 5 рівнями підтримки, працюватимуть асистенти вчителя. Вони допомагатимуть педагогам в організації навчання. Крім того, у групах подовженого дня також передбачена посада асистента вихователя.
“Це дасть змогу кожній дитині отримувати індивідуальну підтримку під час уроків, а вчителям – ефективніше організовувати освітній процес”, – додала Євгенія Смірнова.
Вона також розповіла, що для задоволення соціальних потреб дітей у спецкласах зможуть також перебувати асистенти учня (соціальні робітники, батьки чи уповноважені ними особи). Їхнім завданням буде допомогти дитині адаптуватися до освітнього процесу та полегшити інтеграцію в колективі.⠀
Крім того, у школах, за словами Євгенії Смірнової, створять команду психолого-педагогічного супроводу, яка відстежуватиме динаміку розвитку та успіхи школярів з ООП.
Як розповіла заступниця міністра освіти і науки, у ЗЗСО де функціонуватимуть спецкласи, впроваджуватимуть “універсальний дизайн і розумне пристосування”. Тобто створюватимуть спеціальні умови з урахуванням:
індивідуальних потреб,
можливостей,
здібностей,
інтересів учнів з ООП.
Наприклад, для дітей з порушеннями слуху використовуватимуть українську жестову мову, для учнів і учениць із порушеннями зору – шрифт Брайля, а також інші допоміжні засоби для навчання й альтернативної комунікації.
Зміни, за словами Євгенії Смірнової, запровадять з 1 вересня 2025 року, аби ЗЗСО мали достатньо часу для підготовки.
“У 2024–2025 навчальному році заклади освіти продовжуватимуть керуватися чинним Положенням про спеціальні класи, затвердженим ще у 2010 році, але нові правила обіцяють значно покращити якість та ефективність освіти для дітей з ООП”, – резюмувала Євгенія Смірнова.
В умовах війни кількість людей із вразливих груп населення в Україні стрімко зростає. Зокрема, люди з інвалідністю в нових реаліях потребують особливої уваги та інклюзивної гуманітарної допомоги, що враховуватиме їхні запити.
Саме тому головна мета нового курсу «Інклюзивна гуманітарна допомога» на Освітній онлайн-платформі Зрозуміло! – допомогти організаціям, які впроваджують гуманітарні програми, підвищити обізнаність та професійність у сфері інклюзії та навчити їх створювати безбар’єрні простори.
Щороку в закладах освіти зростає кількість інклюзивних класів. У деяких закладах освіти такі класи створюються вперше. Для того, щоб діти, котрі мають особливі освітні потреби, досягли тих результатів навчання, які передбачені у відповідному Державному стандарті загальної середньої освіти, та могли навчатися в інклюзивному класі разом з іншими дітьми, до штату закладу освіти вводиться посада асистента вчителя. Це визначено частиною 4 статті 33 Закону України “Про освіту”. Посада “асистент вчителя” вже не нова, але, якщо порівнювати з іншими посадами, вона існує не так давно.
У надзвичайній ситуації діти переживають стрес, страх і невизначеність. Батькам потрібно продовжувати оточувати їх турботою та спробувати переключити їхню увагу.
Дитина із особливими потребами потребує постійної батьківської підтримки.
· Пам’ятайте, що дитина не винна в тому, що вона особлива.
· Усвідомте, що виховання та навчання дитини з особливими потебами– це довготривалий, складний процес, що потребує Вашого уміння, терпіння, знання.
· Навчіться давати інструкції: вони повинні бути короткими, не більше 3-4 слів. В іншому разі дитина просто «виключиться» і не почує Вас.
· У взаєминах з дитиною не допускайте «вседозволеності», інакше дитина буде маніпулювати Вами. Чітко визначіть і обговоріть з дитиною, що можна, а що не можна робити вдома, в дошкільному закладі.
· Для підняття самооцінки, віри дитини в свої можливості – хваліть її за успіхи і досягнення, навіть самі незначні.
· У повсякденному спілкуванні з дитиною із особливими потребами уникайте різких заперечень, тому що такі діти є імпульсивними і відразу ж відреагують на заборону непослухом або вербальною агресією. В цьому випадку треба говорити з дитиною спокійно і стримано, бажано дати можливість вибору для малюка.
· Разом з дитиною визначте систему заохочень і покарань за хорошу і погану поведінку. Визначіть систему правил поведінки дитини в групі дошкільного закладу, вдома. Просіть дитину вголос промовляти ці правила.
· Старанно, своєчасно виконуйте побажання і завдання педагогів. Не нехтуйте порадами педагогів щодо необхідності консультування та лікування у лікарів–фахівців.
· Намагайтеся щоденно закріплювати завдання, по можливості, в ігровій формі. Допомагайте дитині, але не виконуйте завдання за неї.
· Якщо дитина втомилася – дайте їй невеликий відпочинок, або займіть її іншою діяльністю.
· Не вимагайте від дитини більше, ніж вона може.
Корекція затримки психічного розвитку дітей потребує тривалої і систематичної роботи, яка охоплює всі види її діяльності. Через це дуже важливо, щоб корекційним завданням було підпорядковане не тільки заняття, а й режимні моменти, організація дозвілля дитини, де знайдуть корисне застосування різні розвиваючі ігри, відповідно до віку і можливостей дитини.
Фахівці консультанти ІРЦ Ярмолинецької селищної ради здійснюють цілісну систему дій та заходів, спрямованих на підвищення кваліфікації, професійної майстерності так і на розвиток творчого потенціалу. Як результат в виданні Педагогічний вісник Поділля №1-2 (2024) тема : «Інклюзивна освіта- рівні можливості для кожного» опубліковано статті фахівців (консультантів) установи, а саме вчителя- дефектолога Н. Войт «ЛЕГО-конструювання– інноваційна технологія розвитку дошкільнят»; вчителя – реабілітолога О.Базюк «Вплив дрібної моторики на розвиток дітей з ООП»; вчителя-логопеда Л.Кузь «Використання здоров'язбережувальних технологій в корекційній роботі вчителя-логопеда».
Діти не народжуються з готовою, правильно поставленою вимовою – лише поступово, пізнаючи світ, дитина вчиться складати слова і правильно їх вимовляти. На жаль, часто трапляються випадки пізнього розвитку мовлення або неправильного його формування, і в такому разі необхідні заняття з логопедом.
Робота логопеда – це не тільки формування правильної вимови звуків та слів, але й розвиток уваги, мислення, пам’яті, тобто всіх складових, необхідних для освітнього процесу.
Консультація логопеда та (чи) психолога може знадобитись у будь-якому віці, тим паче батьки самостійно не можуть виявити проблеми з мовою в дитини. Якщо раніше вважалось, що звертатись до фахівця слід у п’ятирічному віці, то сучасна медицина має на увазі отримання консультацій у фахівця вже в 2-3 роки життя дитини. Річ у тому, що до п’ятирічного віку в малюка вже повністю формується мова, і виправити дефекти буде важко, хоча й можливо.
За консультацією фахівців батьки можуть звернутися до ІРЦ Ярмолинецької селищної ради що знаходиться в селищі Ярмолинці за адресою вулиця Центральна 14.
Де можна пройти комплексну оцінку розвитку дитини за напрямками: фізичний розвиток, розвиток мовленнєвої, когнітивної та емоційно-вольової сфер.
https://www.facebook.com/groups/ircyarmolyntsy
25 грудня у закладі відбулося засідання команди супроводу. Учасники засідання здійснювали моніторинг виконання ІПР та динаміки розвитку дітей. Обговорили створення необхідних умов для успішної інтеграції учнів з особливими освітніми потребами в освітнє середовище, зауважили найбільш ефективні методи та прийоми в роботі вчителів та корекційних педагогів. Обговорили напрямки роботи на другий семестр. Голова команди супроводу відзначила, що завдяки взаємоузгодженій діяльності педагогів, фахівців та батьків спостерігається позитивна динаміка у розвитку дітей.
КІРИК Марина Ігорівна - +380969430619
Інспектор сектору ювенальної превенції Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області. Старший лейтенант поліції
Тільки у цьому році ми по-справжньому відчули радість повернення за шкільну парту. Дякуємо ЗСУ за те, що ми маємо можливість зустрітися з друзями, бігати шкільними коридорами, радіти життю та йти до своєї мрії.
09 березня 2022 р. № 11
Про відновлення освітнього
процесу та режиму роботи
закладу з 09.03.2022 року
Відповідно до пункту 2 статті 2, статті 10 Закону України «Про повну загальну середню освіту», рекомендацій Міністерства освіти і науки України «Про організацію освітнього процесу» від 06.03.2022 за № 1/3371,наказу Хмельницької обласної державної адміністрації, Хмельницької обласної військової адміністрації «Про організацію освітнього процесу в закладах освіти Хмельницької області» № 30/2022-н від 09.03.2022 року,а також з метою захисту учасників освітнього процесу в період воєнного стану
НАКАЗУЮ:
1. За погодженням із військово-цивільною адміністрацією Зіньківської громади з 09.03.2022 року відновити освітній процес у закладі для учнів 1 – 11-х класів за дистанційними технологіями навчання.
2. Відповідно до статті 60-2, частини четвертої статті 60-2 Кодексу законів про працю України, педагогічним працівникам для забезпечення безпечних умов праці виконувати свою роботу поза приміщеннями ліцею, самостійно визначати своє робоче місце, у роботі ефективно використовувати інформаційно-комунікаційні технології.
3. Заступнику директора з навчально-виховної роботи Кошелюк Г.І.:
3.1. Забезпечити оперативне доведення наказу до здобувачів освіти та педагогічних працівників закладу;
3.2. У роботі керуватися діючими нормативно-правовими актами, у т.ч. Порядком організації освітнього діяльності за технологіями дистанційного навчання у Зіньківському ліцеї Зіньківської сільської ради Хмельницької області, затвердженими педагогічною радою ліцею від 30.08.2021, протокол № 1;
3.3. Інформувати вчителів про можливість використання наявних електронних ресурсів,ресурсів регіональних платформ, закладів освіти,у тому числі приватних;
3.4. Допомогти організувати підключення до дистанційної форми навчання здобувачам освіти, у тому числі з числа внутрішньо переміщених осіб;
3.4.За необхідності оперативно внести зміни до розкладу навчальних занять.
4.Класним керівникам:
4.1. Довести до відома здобувачів освіти інформацію щодо порядку діяльності ліцею в період воєнного стану;
4.2. Організувати проведення в дистанційному форматі інструктажів з техніки безпеки в надзвичайних ситуаціях.
5. Практичному психологу Марчук Л.С.:
5.1. Забезпечити психологічну підтримку дітей. Особливу увагу звернути на дітей з особливими освітніми потребами та дітей з числа внутрішньо переміщених осіб.
6. Контроль за виконанням даного наказу залишаю за собою.
Директор Віктор ОСТРОВСЬКИЙ
З 01.03 до 09.03 оголошено весняні канікули.
Сьогодні учні та вчителі Зіньківського ліцею провели день під гаслом " Слово - то мудрості промінь, слово - то думка людська" Учні 5 класу малювали малюнки на тему " Я люблю українську мову," Будзінська Яна декламувала поезію, Вермінська Аліна співала про любов до України , Сич Софія, учениця 6 класу, підготувала презентацію "Вислови відомих людей про рідну мову ", учні 10 класу Гадуп'як Максим та Никитюк Анжеліка розповіли про історію свята. Заходи завершувалися цікавими вікторинами та завданнями про мову. Було цікаво, весело й повчально, бо підбираючи відповідники до молодіжного сленгу, ще раз пересвідчитись у багатстві рідної мови.
25-27 січня 2022 року відбулося суддівство ІІІ туру конкурсу краєзнавчо-дослідницьких робіт у рамках Всеукраїнської краєзнавчої експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина-Україна».
Почесне ІІ місце у напрямку «Духовна спадщина мого народу» здобули Юля Мельник, вихованка гуртка «Пошук» Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, який працює на базі Зіньківський ліцей л Зіньківсьої сільської ради, Павлік Трембовецький, вихованець гуртка «Літописці» Хмельницького обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді, який працює на базі Віньковецький БДЮТ Віньковецька селищна рада (керівник Валентина Когут).
Відповідно до протоколів та рекомендацій засідань комісій з питань ТЕБ та НС з 27 січня заклад переходить на дистанційну форму навчання.
Навчальні заняття будуть проводитись згідно розкладу як в онлайні (синхронно, найчастіше з використанням платформи Meet , ZOOM, тестів або інших ресурсів, але у режимі реального часу) так і офлайні (асинхронно, через розміщення відеороликів, відеоінструкцій, презентацій та завдань на платформі GOOGLE-клас, де учень може опрацювати урок у зручний для нього час).
Тривалість уроків із використанням технічних засобів навчання не буде перевищувати часу, рекомендованого Санітарним регламентом для закладів загальної середньої освіти, а саме:
для учнів 1 класів — не більше 10 хвилин;
для учнів 2 — 4 класів — не більше 15 хвилин;
для учнів 5 — 7 класів — не більше 20 хвилин;
для учнів 8 — 9 класів — 20 — 25 хвилин.
При здвоєних навчальних заняттях для учнів 10 — 11(12) класів — не більше 25 — 30 хвилин на першому навчальному занятті та не більше 15 — 20 хвилин на другому навчальному занятті.
Свято було встановлено відповідно до указу Президента України 42/99 від 21 січня 1999 року, на честь дня проголошення в 1919 році Акту возз'єднання Української Народної Республіки (УНР) та Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР) до єдиної української держави.
У січні 1918 року було створено Українську Народну Республіку (УНР), а на площах, що входили до складу Австро-Угорської імперії, було створено Західноукраїнську Народну Республіку (ЗУНР). У грудні 1918 року лідери двох країн у Фастові заключили передоб'єднавчий договір. 22 січня 1919 року ця угода, що увійшла до історії як Акт «Злуки» (Велика Злука) — акт об'єднання земель України, була оприлюднена в Києві на Софійській площі.
Хоча нашій державі на той буремний час не вдалося зберегти свою єдність та повну незалежність, Акт «Злуки» став тим потенційно реальним втіленням всієї вікової мрії українців про свою свободу та суверенну державу.
Єдиною наша країна пробула зовсім недовго: важкий економічний та воєнний стан, взаємні негаразди, недовіра у владних кабінетах призвели до того, що вже за декілька місяців після проголошення Возз'єднання, більшовики зайняли столицю України Київ, Східну Галичину завоювали поляки, а Закарпаття окупувала Чехословаччина.
Але хоча Акт «Злуки» 1919 виявився декларативним, ідея свободи та соборності продовжувала жити. На початку 1990-х років, у період руху за відродження незалежної України, вона набула нового розвитку. Так, у 1990 році цього дня мільйони жителів України вишикувалися в живий ланцюг від Львова до Києва, відзначаючи День соборності.
З того часу щороку 22 січня на вулицях Києва та інших міст проходять різноманітні масові та урочисті заходи з нагоди Дня соборності України.
Вітаємо вас з Днем Соборності України!